Jackson & His Computer Band

9/23/2009 Autor: StadtkindPierwszy raz z Jackson & His Computer Band zetknąłem się w jednym z serii miksów Radio Soulwax. Znalazł się tam numer "Arpeggio", który później Boys Noize umieścił w swoim secie dla Bugged Out. Zachęcony tym jak i intrygującą nazwą postanowiłem poszukać więcej.


Jackson to imię. Nasza bohater na nazwisko ma Fourgeaud i pochodzi z Paryża. Tworzyć muzykę zaczął ponoć w wieku 15 lat. Zadebiutował acid houseowym singlem w 1996 roku.
Jako Jackson & His Computer Band zaczął wydawać dla Sound of Barclay. Pod tym szyldem ukazało się w 2003 roku jego czwarte wydawnictwo - "Utopia". Wówczas dostrzegł go Warp i zakontraktował."Utopia" stała się kawałkiem otwierającym album "Smash" z 2005 roku. Co więcej, utwór wykorzystał również 02 w swojej telewizyjnej reklamie z bąbelkami. Inne utwory m.in. wspomniane "Arpeggio" czy "Rock On" lub "Hard Tits" pojawiły się w wielu spotach telewizji kablowej
Adult Swim.

Ścieżki wokalne nagrała matka Jacksona, folkowa i bluesowa piosenkarka, która pojawia się również w "Radio Caca" i "Fast Life". W "Oh Boy" zaś swojego głosu użycza jego czteroletnia siostrzenica.To co znajdujemy na albumie najlepiej określić za pomocą wygodnej łatki IDM. W tym wypadku jest to jednak zdecydowanie uzasadnione określenie, bo inteligencja z jaką Jackson łączy różne elementy różnych muzycznych tradycji jest naprawdę zaskakująca. Dźwiękowy patchwork? Tak, nawet sample wokalne zdają się być bardziej komponentem brzmieniowym niż nośnikiem treści. Jackson łamie melodie jednak nie na tyle by straciły swoją chwytliwość. Surowe bity oswaja przestrzennymi plamami syntezatorów. Zmiany tempa, czy pętle to cześć jego warsztatu. Słychać tu trochę french touchu, trochę techno, electro czy glitchu. Trudno jednak pomylić te kawałki z innym produkcjami. Szkoda jedynie, że jak do tej pory to tylko jeden album i garść remiksów, bo chciałoby się jednak więcej.

Jackson & His Computer Band - Utopia


Pzdr.
Stadtkind


0 komentarze:

Prześlij komentarz