Burzum

4/03/2010 Autor: Mark Nox



Burzum to jednoosobowy twór-legenda. Dziecko Varga Vikernesa, zwanego Grishnackiem. Właśnie wydał swój pierwszy od 1994 roku black metalowy album, zatytułowany „Belus”. Jeszcze przed pojawieniem się zyskał on miano kultowego, jak z resztą wszystko co wychodziło spod palców tego dziwacznego osobnika.

Vikernes mógł znów wydać gitarową płytę gdyż… tej zimy opuścił po kilkunastoletniej odsiadce, więzienie w Trondheim. Człowiek, którego nazwisko od lat w Norwegii budzi grozę jest jednocześnie jedną z najważniejszych postaci bezkompromisowego black metalu. Jego wizjonerem, używającym na początku lat 90. gitarowych przesterów, a po latach słyszanych na płytach Radiohead, Mogwai, Sevage Republic czy Sigur Ros.
Już jego pierwsze płyty przykuwały uwagę – brzmienie znacznie różniło się od wydających w tym samym czasie Morbid, Agathokles czy Mayhem. To właśnie z tym ostatnim zespołem wiążą się losy Varga. Jeden z muzyków Mayhem – Euronymous – współpracował przy tworzeniu najlepszej płyty Burzum, zatytułowanej „Filosofem”.Współpraca obu ziomków zakończyła się tak, że korpus Euro. przebiło dwadzieścia parę pchnięć nożem, zadanych przez Vikernesa…

Varg trafił na kilkanaście lat do więzienia, gdzie miał możliwość nagrania dwóch ambientowych albumów. To jednak ciągle „Filosofem” była niedoścignionym wzorem, najbardziej progresywnym albumem wytyczającym własny styl Burzum. Tempo zostało spowolnione do granic możliwości. Do tego psychodeliczny szum gitar, ledwo słyszalne klawisze oraz perkusja brzmiąca jak zza ściany. Smaczek stanowiła też warstwa graficzna w postaci wkładki zawierającej grafiki norweskiego artysty - Theodora Kittelsena.

Nowa płyta „Belus” nawiązuje do „Filosofem”. Pojawiają się również, przearanżowane na gitary i bas, wersje ambientowych kompozycji .Nie ma tu zbędnych melodii i rozbudowanych aranżacji. Jest za to surowość, prostota i ciężar połączony z elementem psychodelii - tak charakterystyczny dla tego projektu.

Mroczniej już nie będzie.


Burzum - Dunkelheit
Burzum - Kaimadalthas Nedstigning

0 komentarze:

Prześlij komentarz